Стратегія розвитку індустріальних парків на період до 2030 року.
11.05.2022
Окупанти зруйнували інфраструктуру Мощуна на Київщині на понад мільярд гривень
11.05.2022ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту розпорядження Кабінету Міністрів України
«Про затвердження Стратегії розвитку індустріальних парків
на період до 2030 року»
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту розпорядження Кабінету Міністрів України
«Про затвердження Стратегії розвитку індустріальних парків
на період до 2030 року»
1. Мета
Проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження Стратегії розвитку індустріальних парків на період до 2030 року» (далі – проект акта) розроблено з метою визначення напрямів і способів забезпечення розвитку індустріальних парків в Україні, сприяння таким чином формуванню привабливого інвестиційного середовища, сталому розвитку національної економіки та її декарбонізації.
2. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Світовий досвід демонструє, що індустріальні парки – це перевірений часом та міжнародним досвідом механізм індустріалізації економіки, модернізації промисловості шляхом впровадження підходів ресурсоефективності та циркулярної економіки, залучення інвестицій, збільшення зайнятості населення та забезпечення збалансованого регіонального та місцевого розвитку.
З часу прийняття Закону України «Про індустріальні парки» (далі – Закон) розвиток індустріальних парків не характеризувався динамічністю, адже економічна активність індустріальних парків залишається повільною: на початок 2022 року з 52 індустріальних парків, включених до Реєстру індустріальних (промислових) парків (далі – Реєстр), у 32 індустріальному парку обрано керуючі компанії, а у 8 індустріальних парках є учасники та інші суб’єкти індустріальних парків.
Водночас, значна частина індустріальних парків, включених до Реєстру, не розвивається та не отримує належної уваги з боку відповідних громад і регіонів.
Таким чином, склалася ситуація, коли індустріальні парки, включені до Реєстру, не демонструють суттєвої динаміки розвитку. В деяких індустріальних парках вже здійснюється господарська діяльність, але більшість із них все ще знаходиться на початковій стадії розбудови, зокрема, внаслідок ряду системних недоліків у процесі підготовки та реалізації ініціатив щодо їх створення, недосконалому законодавчому регулюванні окремих аспектів започаткування та функціонування індустріальних парків, потреби у значних обсягах інвестицій на створення інфраструктури, браку досвіду ініціаторів створення індустріальних парків і керуючих компаній щодо реалізації таких проектів, що призводить до значної затримки у їх реалізації.
Ці обставини також негативно впливають на інвестиційний клімат, оскільки відсутня спроможність надати потенційним учасникам індустріальних парків якісну пропозицію щодо розміщення їх виробничих потужностей у таких парках.
Відповідно до підпункту 5 пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 07.09.2021 № 1710–ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про індустріальні парки» та деяких інших законодавчих актів України щодо залучення інвестицій у промисловий сектор економіки шляхом стимулювання створення індустріальних парків» Кабінету Міністрів України доручено, зокрема, у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом розробити та затвердити Стратегію розвитку індустріальних парків з урахуванням діючих індустріальних парків, включених до Реєстру індустріальних парків, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
У зв’язку із цим, виникла необхідність розроблення даного проекту акта, а також з метою забезпечення збалансованості економічного, соціального та екологічного вимірів розвитку індустріальних парків, що в свою чергу, сприятиме сталому розвитку національної економіки.
3. Основні положення проекту акта
Проектом акта пропонується затвердити Стратегію розвитку індустріальних парків на період до 2030 року (далі – Стратегія), яка буде покликана допомогти більш ефективно використовувати потенціал індустріальних парків у рамках процесу децентралізації управління та сприяти вирішенню питань щодо зупинки деградації довкілля, створення додаткової вартості та нових кваліфікованих робочих місць.
Стратегія розроблена з метою визначення напрямів і способів забезпечення розвитку індустріальних парків в Україні, сприяння таким чином формуванню привабливого інвестиційного середовища, сталому розвитку національної економіки та її декарбонізації.
Стратегічними цілями Стратегії є:
1. Вдосконалення правових засад створення, функціонування та розвитку індустріальних парків, у тому числі в частині дерегуляції окремих видів господарської діяльності в межах індустріальних парків, з метою запровадження моделі еко-індустріального парку з метою підвищення економічних, екологічних і соціальних показників своєї діяльності, законодавчого визначення і забезпечення практичної реалізації моделі еко-індустріального парку в Україні, в тому числі промислового симбіозу та взаємодії з місцевими громадами.
2. Запровадження фінансово-економічних (у тому числі податкових і митних) та нефінансових (консультаційна та інформаційна підтримка) стимулів для індустріальних парків.
3. Включення ініціатив щодо створення нових індустріальних парків у відповідні плани заходів з реалізації регіональних стратегій розвитку та оптимізації та розвитку мережі індустріальних парків із урахуванням пріоритетів, визначених у програмних документах економічного і соціального розвитку, а також із урахуванням актуальних і перспективних потреб із боку бізнесу.
4. Концентрація державного стимулювання на проектах створення інфраструктури та облаштування індустріальних парків, які забезпечують найбільш відчутний соціально-економічний, позитивний екологічний ефект та здійснюють мінімальний вплив на клімат, а також забезпечують масштабування і мультиплікацію такого ефекту.
5. Налагодження співробітництва з відповідними міжнародними організаціями, урядовими та неурядовими організаціями, інноваційними підприємствами України та іноземних держав із метою аналізу та узагальнення досвіду у сфері забезпечення функціонування індустріальних парків та залучення інвестицій, безпосереднього залучення фінансових ресурсів для реалізації індустріальними парками інноваційних та інвестиційних проектів.
6. Сприяння ініціаторам створення та керуючим компаніям у залученні потенційних учасників індустріальних парків.
7. Сприяння формуванню та застосуванню практики управління індустріальними парками, яка відповідає кращим світовим практикам і підходам в управлінні у цій сфері.
8. Забезпечення інституційного розвитку системи формування та реалізації державної політики щодо створення і функціонування індустріальних парків на території України, в тому числі на засадах саморегулювання, сприяння створенню професійних об’єднань, які підтримуватимуть взаємодію між собою, в тому числі здійснюватимуть регулярний обмін інформацією та досвідом у цій сфері.
9. Сприяння розвитку (трансформації) індустріальних парків на основі моделі еко-індустріального парку.
4. Правові аспекти
Конституція України;
Податковий кодекс України;
Цивільний кодекс України;
Господарський кодекс України;
Закон України «Про індустріальні парки»;
Указ Президента України від 30.09.2019 № 722 «Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року»;
постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 № 179 «Про затвердження Національної економічної стратегії на період до 2030 року;
постанова Кабінету Міністрів України від 27.05.2020 № 534 «Про затвердження Державної програми стимулювання економіки для подолання негативних наслідків, спричинених обмежувальними заходами щодо запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на 2020-2022 роки»;
постанова Кабінету Міністрів України від 19.01.2022 № 25 «Про затвердження Порядку розгляду документів про включення індустріального (промислового) парку до Реєстру індустріальних (промислових) парків»;
постанова Кабінету Міністрів України від 19.01.2022 № 27 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру індустріальних (промислових) парків».
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація акта буде здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету в межах обсягів видатків, передбачених Законом України від 07.09.2021 № 1710–ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про індустріальні парки» та деяких інших законодавчих актів України щодо залучення інвестицій у промисловий сектор економіки шляхом стимулювання створення індустріальних парків».
6. Позиція заінтересованих сторін
Проект акта потребує проведення громадського обговорення відповідно до Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики».
Проект акта стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць, інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку, у зв’язку з чим потребує погодження з обласними та Київською міською держадміністраціями.
Проект акта буде погоджено із Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», Федерацією професійних спілок України та Федерацією роботодавців України.
Консультації із заінтересованими сторонами щодо проекту акта не проводилися. Проект акта не потребує розгляду Науковим комітетом Національної ради України з питань розвитку науки і технологій.
7. Оцінка відповідності
У проекті акта відсутні положення, що стосуються зобов’язань України у сфері європейської інтеграції; прав та свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод; впливають на забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків; містять ризики вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією; створюють підстави для дискримінації.
Для визначення необхідності проведення антикорупційної експертизи проект постанови буде подано до Національного агентства з питань запобігання корупції.
8. Прогноз результатів
Ефективність реалізації проекту акта буде оцінюватися шляхом моніторингу виконання напрямів, визначених в Стратегії та завдань відповідно до операційного плану реалізації у 2022-2024 роках Стратегії.
Заінтересована сторона Вплив реалізації акта на заінтересовану сторону Пояснення очікуваного впливу
Індустріальні парки, включені до Реєстру Позитивний Визначення стратегічних напрямів і цілей розвитку індустріальних парків в Україні на період до 2030 року
Органи державної влади та місцевого самоврядування Позитивний Забезпечення дотримання вимог законодавства
Виконувач обов’язків
Міністра економіки України Денис КУДІН