
Збитки Гостомелю від війни оцінюють у 9,5 мільярда гривень
08.08.2022G7 планує «мапу інвестиційних можливостей для України»
21.09.2022
Фахівці “Інституту розвитку міст” продовжують досліджувати світові практики та можливості створення доступного житла.
Сьогодні розповімо про деякі європейські моделі. Чи могла б одна з них стати основою для потенційного впровадження такої практики у Вінниці?
🏙 Відень (Австрія), Цюрих (Швейцарія) та Тюбінген (Німеччина) мають особливі моделі створення доступного житла. Вони сформувалися, як реакція на значні міські трансформації — виклики швидкої індустріалізації, післявоєнної відбудови, або ж значної кількості внутрішньо переміщених осіб.
🇦🇹 У Відні близько 400 тисяч квартир (а це третина всього фонду орендного житла) є доступним житлом у власності міста. Близько 80% всіх мешканців Відня потенційно мають право на отримання житла від міста в довгострокову оренду. Орендна плата таких помешкань значно нижча, що й робить ці помешкання доступними для містян.
🇨🇭 У Цюриху близько 20% всього житла це кооперативи (об’єднання співвласників). Ціна оренди помешкання у кооперативах на 30% менша від середньої ринкової вартості. Місто заохочує містян із низьким або середнім доходом об’єднуватися в житлові кооперативи, а щоб помешкання були не лише дешевими, але й якісними — влаштовують прозорі архітектурні конкурси.
🇩🇪 У місті Тюбінген запровадили нові правила забудови ділянок, що належить місту. Третину ділянок виділяють для доступного житла (кооперативи, колективне будівництво тощо), ще третину — для субсидійованого житла, решта лишається для вільного ринку. Розподіл ділянок відбувається через конкурс серед забудовників на найкращу концепцію, а не за логікою найнижчої запропонованої ціни.
Щоб створювати якісне та доступне житло, містам необхідний набір алгоритмів та правил, які орієнтовані на мешканців. Також треба враховувати, що фінансові, інституційні й просторові можливості у всіх містах різні, а тому немає універсального шляху для створення доступного житла.
✅ Детальніше про доступне житло, запроваджені моделі у європейських містах та про той досвід, який Вінниця могла б застосувати для себе, ви зможете почути на нашому вебінарі 18 серпня. У заході братимуть участь фахівці з Тюбінгена, Цюриха та Відня, які мають практичний досвід впровадження моделей доступного житла.